AKADEMIA MELOMANA
Muzyka klasyczna to skarb, który może być nieustannie odkrywany i którym można się cieszyć przez całe życie. Oferuje nie tylko estetyczne doznania, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie. Uczestnicy Akademii zdobędą cenną wiedzę z zakresu muzyki (w formie wykładów), rozwiną swą estetyczną wrażliwość oraz będą mogli zrelaksować się podczas wprowadzenia do ćwiczeń muzykoterapeutycznych. Udział w Akademii Melomana to czas spędzony w nadzwyczajnej atmosferze pośród doznań muzycznych! Udział w Akademii jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 794 451 208 (od poniedziałku do piątku w g. 10:00-18:00) lub pod adresem e-mail: fundacja.aulos@gmail.com
DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W AKADEMII?
ROZWIJANIE SIĘ NA KAŻDYM ETAPIE ŻYCIA
Muzyka klasyczna to jedno z niewielu dziedzictw kulturowych, które można odkrywać i z którego można czerpać radość przez całe życie. Akademia daje okazję do rozwoju i nauki.
KREATYWNOŚĆ I WYRAZ OSOBISTY
Muzyka klasyczna pozwala na wyrażanie uczuć i myśli w wyjątkowy sposób. Uczestnicy Akademii mogą odkrywać własną kreatywność i wyraz artystyczny.
ZDROWIE PSYCHICZNE I EMOCJONALNE
Słuchanie i tworzenie muzyki klasycznej może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zachowaniu dobrego samopoczucia.
PROGRAM AKADEMII
28.10.2023, g. 16:00-19:00
1. Jaka jest rola muzyki klasycznej?
2. Muzyka antyku, średniowiecza, renesansu, czyli muzyczne początki – pierwsze instrumenty i utwory. Od Eurypidesa i Terencjusza przez chorałowe śpiewy średniowiecznych mnichów aż do dzieł mistrzów odrodzenia.
04.11.2023, g. 16:00-19:00
1. Muzyka baroku i klasycyzmu, czyli rozwój instrumentów, doskonalenie technik kompozytorskich. Wielogłosowe utwory J. S. Bacha, A. Vivaldiego, W. A. Mozarta, L. van Beethovena.
2. Dyrygent w orkiestrze – co robi, jaka jest jego rola i co musi wiedzieć, pracując z orkiestrą?
05.11.2023, g. 16:00-19:00
1. Muzyka romantyzmu i czasów współczesnych, czyli głęboka uczuciowość i opisywanie świata muzyką kontra „szalony” wiek XX. Utwory F. Chopina, R. Schumanna, P. Czajkowskiego, K. Pendereckiego.
2. Ekspresja w muzyce – czym jest, o czym opowiadają dzieła muzyczne i ich twórcy?
14.11.2023, g. 16:30-19:30
1. Muzyczne ABC, czyli z czego składa się muzyka klasyczna i jak słuchać jej świadomie?
2. Muzyczny relaks, czyli jak muzyką można wpływać na swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Wprowadzenie do muzykoterapii.
3. Muzyczne uniesienia, czyli wspólne słuchanie koncertu.
Podczas każdego spotkania przewidujemy słodki poczęstunek dla Uczestników.
PROWADZĄCY WARSZTATÓW
mgr Monika Biesaga - teoretyk muzyki, nauczyciel akademicki
mgr Joanna Marcinowska - muzyk, muzykoterapeutka
dr Szymon Stec - dyrygent, nauczyciel akademicki
Zapraszamy do udziału! Wstęp bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 794 451 208 (od poniedziałku do piątku w g. 10:00-18:00) lub pod adresem e-mail: fundacja.aulos@gmail.com
Zadanie współfinansowane jest przez Gminę Miasto Włocławek.
Festiwal Appassionato! to wydarzenie bez precedensu na mapie Włocławka. Na przełomie października i listopada Mieszkańcy zarówno Miasta, jak i Regionu Kujawsko-Pomorskiego mogą rozwijać swoje kulturalne aspiracje, uczestnicząc w wydarzeniach promujących muzykę klasyczną. W ramach Festiwalu zakładamy organizację koncertów Sinfonii Cuiavii, koncertów kameralnych, cyklu warsztatów muzycznych dedykowanych osobom powyżej 55. roku życia oraz konkursów wiedzy muzycznej dla dzieci i młodzieży.
Co istotne - wspieramy również rozwój młodych artystów wywodzących się z Regionu, dlatego do udziału w Festiwalu zapraszamy kompozytorów Regionu, którzy otrzymują możliwość prezentowania swojej twórczości.